Тут ми постаралися зібрати корисну інформацію про фонд громади Харкова “Толока” і про те, що з ним пов’язано. Якщо ви захочете дізнатися щось ще – повідомте нам про це, і ми з задоволенням доповнимо цю сторінку.

Толока — назва / форми / взаємодопомоги в Росії, Україні, Білорусії, балтійських країнах. Її організовували для виконання термінових робіт, що вимагають великої кількості працівників: збір врожаю, вирубування лісу, спорудження будинків і т. Д. Іноді толоку використовували для проведення громадських робіт (будівництво церков, шкіл, доріг і т. П.). У толоці працювали спільно, разом, добровільно і безкоштовно. Схожі звичаї спільної праці існували й існують у багатьох народів світу.
Громада (сommunity) — це група людей, об'єднана спільним походженням, расовою приналежністю, соціальним становищем, релігійними переконаннями, місцем проживання - районом, населеним пунктом тощо, де розташований ряд соціальних інститутів: сім'я, школа , церква, організації сфери дозвілля і медицини ((Безпалько О. В. Соціальна робота в громаді: навчальний посібник. - Київ: Центр навчальної літератури, 2005. - 176 с.).
Територіальна громада — жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або вільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр (Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Фонд громади (community foundation) - це благодійна організація, місія якої полягає в підвищенні якості життя громади на певній території. Фонд визначає потреби місцевої громади, заохочує благодійні пожертви і накопичує кошти, з яких надає гранти на впровадження ініціатив щодо вирішення соціально важливих місцевих проблем.
Визначальними факторами в цьому випадку є три основні функції:
  • Грантмейкерство - надання грантів громадським і благодійним організаціям, ініціативним групам, які працюють в співтоваристві. Наявність грантових програм - одне з основних відмінностей фонду громади від інших локальних благодійних організацій. Незважаючи на те, що іноді фонд може реалізовувати власні програми та проекти, це не є пріоритетним напрямком їх діяльності.
  • Розвиток філантропії - одне із завдань, яку виконує фонд громади; полягає в розвитку місцевої філантропії, залученні широкого кола громадян до благодійної діяльності, об'єднанні ресурсів громади для вирішення актуальних питань.
  • Розвиток громади - фонд громади поступово змінює і саму громаду, трансформуючи її споживчі настрої в активні дії, виховуючи в членах громади відповідальність за власне благополуччя, за якість життя громади. Фонд громади сприяє становленню і розвитку стійких зв'язків в суспільстві між владою, донорами, бізнесом і громадянами.
Історія існування фондів громад почалася в США в Клівленді, де в 1914 році банкір Фредерік Гаріс Гофф організував community foundation з метою організованого і структурованого використання благодійних пожертвувань на нагальні потреби місцевої громади. Протягом наступних 65 років фонди існували тільки в США і Канаді. І тільки в 1979 році був заснований перший фонд поза американським континентом, а саме в Північній Ірландії, де він став важливим інструментом для вирішення проблем, викликаних громадянською війною. У 1983 році з'явився перший community foundation в Австралії, далі - в Великобританії, Японії, Словаччини і так далі. Глобалізація руху фондів припала на кінець ХХ століття. Це пов'язано як з бурхливим розвитком організацій громадянського суспільства, так і з запитом на більш організовану і структуровану благодійність. Сьогодні фонди громад існують в 84 країнах світу, в тому числі і в Україні. У нашій країні перші фонди громад з'явилися в кінці 1990-х, і з часом їх число постійно збільшується.
Існує міф, що тільки великі організації з великими доходами можуть стати донорами фонду і робити внески на користь громади. Насправді, фонд громади охоче приймає не тільки суто грошові внески будь-якого розміру від організацій і приватних осіб, але також вважає цінними ресурсами експертний досвід, особистий час волонтерів. Тому що в добрій справі кожна краплина має силу океану, і кожен внесок може змінити життя на краще - незалежно від розміру.
Бізнесу вигідно співпрацювати з фондом громади, тому що така співпраця:
  • свідчить про соціальну відповідальність, ефективності і далекоглядності компанії;
  •  покращує сприйняття і визнання компанії громадою;
  • покращує репутацію компанії;
  • допомагає завоювати прихильність і довіру співробітників компанії, залучити їх до громадської діяльності;
  • покращує відносини компанії з членами громади (органами влади, неурядовими організаціями, громадянами, ЗМІ і т.д.);
  • підвищує впізнаваність компанії.